تیرآهن چیست؟

تیرآهن چیست؟

در خرید تیرآهن لازم است چند نکته را مورد توجه قرار دهید: ابتدا میپردازیم به اینکه تیرآهن چیست و چند نوع دارد؟ از انواع تیرآهن ها در پروژه های ساختمانی و صنعتی استفاده می شود. اصلی ترین وظیفه تیرآهن، مقاومت در برابر نیروهای وارده بر ساختمان است. به دو شکل I,H در بازار عرضه میشوند. این محصول از دو قسمت جان و بال ایجاد شده است. جان تیرآهن قسمت اصلی وسط تیراهن است. بال تیرآهن قسمت های جانبی این مقطع فولادی به شمار میرود.

 

انواع تیرآهن های موجود در بازار:

انواع تیرآهن های موجود در بازار، تیرآهن هاش، تیرآهن لانه زنبوری یاشبکه و تیرآهن با استاندارد IPE هستند. بسیار کاربردی اند و بسته به خاصیت هر کدام در جایی از صنعت به کار برده می شوند. شکل ظاهری تیرآهن IPE، شبیه به حرف ɪ انگلیسی است. دو بال جانبی این مدل از تیر آهن یکسان و دارای ضخامت ثابت هستند. تیرهاش که شبیه به حرف H انگلیسی است. همین خاطر به این نام شناخته می شود. دو لبه جانبی بلند تری نسبت به نوع IPE دارد که کاربرد آن را متفاوت می کند. این نوع تیراهن به بال پهن نیز معروف است.

 

کاربرد تیرآهن

کاربرد تیرآهن ها در ساختمان، استفاده در ستون ها، تیر اصلی، تیرک های باریک و خرپاست. کفی ستون از اصلی ترین کاربردهای تیرآهن است. جهت اتصال ستون به نبشی به کار گرفته می شود. در مجموع وظیفه اصلی تیرآهن ها استحکام بالا در مقابل نیروی برشی و لنگر خمشیست. تیرآهن در ایران کالایی با تقاضای بالاست، بدین منظور بهتر است از کاربردهای تیرآهن اطلاع داشته باشید و در ساخت و ساز خود بهترین نوع را انتخاب کنید.

 

کارخانه های تولید تیرآهن

بدلیل اهمیت تیرآهن، این محصول فولادی در کشور ما تولید می شود. تقاضا برای این محصول بسیار بالاست. کارخانه هایی در ایران با تولید و عرضه این محصول ما را یاری می کنند. با وجود پیشرف در ساخت ماشین آلات تولید و همچنین ذخایر آهن، بهترین تولید تیرآهن را شاهد هستیم.

از برجسته ترین کارخانه های تولید تیرآهن، شرکت ذوب آهن اصفهان، شرکت جهان فولاد غرب، شرکت پروفیل صنعت ماهان، مجتمع ظفر بناب، کارخانه فولاد البرز ایرانیان، مجتمع فولاد ناب تبریز، کارخانه کوثر اهواز را میتوان نام برد.

 

با کیفیت ترین تیرآهن

ممکن است برای شما هم این پرسش مطرح شود، که بهترین و با کیفیت ترین تیرآهن از کدام کارخانه است؟

کارخانه ذوب آهن اصفهان با توجه به سابقه و داشتن امکانات پیشرفته، بهترین تولید کننده تیراهن ایران است. تیرآهن ذوب آهن اصفهان دارای استاندارد کیفیت است و استحکام آن مثال زدنی است.

اگر به دنبال کیفیت بالا هستید ذوب آهن اصفهان بهترین گزینه پیش روی شماست.

 

تیرآهن هاش چیست؟

تیرآهن هاش بدلیل شباهت به حرف H به این نام معروف شده است. علامت اختصاری H را دارد. آن را بال پهن نیز می نامند. این تیرآهن فوق سنگین در سد سازی و پل سازی و سازه های عظیم استفاده بسیاری دارد.

این نوع تیرآهن بدلیل مقاومت بالا و پهنای زیاد، صرفه اقتصادی بیشتری دارد. چون سازه تعداد کمتری تیرآهن لازم دارد. نصب راحت تر و سریع تر از مزیت های این نوع تیرآهن است. از معایب آن مقاومت کمتر در برابر دمای بالاست.

تیرآهن هاش با علامت اختصاری H

 

تیرآهن IPE چیست؟

از پرکاربردترین نوع تیرآهن میتوان تیرآهن IPE یا ساده نام برد. فرم ظاهری این محصول به حرف ɪ انگلیسی شباهت دارد.

دو بال جانبی محصول هم اندازه و دارای ضخامت یکسان با جان تیرآهن است.

تیرآهن IPE در ستون ها و خرپا بیشتر به کار گرفته می شود. منطبق با استاندارد اروپا، گرید st37، st52 و st44 ساخته می شود.

تیرآهن IPE چیست

 

تیرآهن شبکه یا لانه زنبوری چیست؟

این نوع تیرآهن از وسط به صورت ذوزنقه برش میخورد. در نهایت دو طرف به هم جوش داده می شوند. پهنای تیرآهن دو برابر می شود، ولی در مقابل جان آن حفره هایی شبیه به لانه زنبور ایجاد می کند. دلیل این کار تحمل لنگر خمشی است.
مزیت تیرآهن شبکه ( لانه زنبوری ) در سبک و به صرفه بودن آن است. حفره های موجود در جان این نوع تیرآهن عبور لوله های برق و تاسیسات را میسر ساخته است.

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری در ساخت پل، حمل و نقل و ساختمان با رعایت استاندارد های لازم صورت می پذیرد. بدیهی است رعایت نشدن استاندارد باعث خراب شدن تیرآهن می شود.

 

تیرآهن لانه زنبوری یا شبکه

 

مقایسه تیرآهن هاش سبک و هاش سنگین

تیر هاش در مکان های لازم به مقاومت بالا مانند ستون ها استفاده دارد. تیرآهن هاش در سایز 100 الی 1000 میلی متر در بازار موجود است. تیرآهن هاش سبک بال های پهن تر و ضخامت کمتری نسبت به تیرآهن هاش سنگین دارد. هاش سنگین در سازه هایی که ملزم به استحکام بالا دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در پایان

به این نتیجه رسیدیم که، تیرآهن از اساسی ترین مقاطع فولادی به شمار می رود. در اسکلت سازه ها اهمیت به سزایی دارد. از این رو اطلاع از نکات لازم جهت خرید تیرآهن، مستلزم بررسی و مطالعه کافی در این مورد است. با بدست آوردن معلومات لازم در مورد تولید تیرآهن، انواع تیرآهن، بهترین نوع تیرآهن، قیمت تیرآهن و… خریدی هوشمندانه داشته باشید.
قیمت آهن آلات دارای نوسانات لحظه ای است. برای اطلاع از قیمت به روز و همچنین آخرین نوسانات نرخ محصولات فولادی از وبسایت مرجع آهن دیدن فرمایید.

 

لینک اینستاگرام مرجع آهن

لینک کانال تلگرام مرجع آهن

مقاله:  تیرآهن i7 چیست؟

مقاله:  تشخیص تیرآهن ذوب آهن اصفهان

نظرات کاربران